TPLO zabieg

Zabieg TPLO u psa – czyli leczenie uszkodzonego stawu u czworonoga

Zabieg TPLO u psa

Niestety podobnie jak u ludzi, u psów może dochodzić do sytuacji, w których elementy budowy stawów ulegają uszkodzeniu. Jedną z najczęstszych kontuzji jest uszkodzenie więzadła krzyżowego (CCL cranial cruciate ligament), którego leczenie związane jest z wykonaniem zabiegu metodą TPLO. Czy zabieg jest skuteczny? Jak wygląda przebieg operacji? Kiedy należy ten zabieg u psa wykonać? Jak zadbać o komfort naszego psa po operacji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest TPLO?

TPLO u psa to zabieg osteotomii poziomującej kość piszczelową. Jest powszechnie wykonywany u psów w celu leczenia uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego (CCL). Uszkodzenia więzadła krzyżowego dotyczą najczęściej psów olbrzymich, dużych lub średnich, a także tych z nadwagą. Wówczas stawy narażone są na większe obciążenie i łatwej o ich kontuzje, zwłaszcza jeśli pies wykazuje się dużą aktywnością. Tibial Plateau Leveling Osteotomy – bo tak brzmi pełne rozwinięcie skrótu TPLO – jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym u psów. Zabieg TPLO u psa uważany jest za prostszą i mniej skomplikowaną metodę leczenia uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego u psów.

TPLO u psa Louis 39 kg boczne

TPLO u psa Louis 39 kg

Anatomia stawu kolanowego psa

Staw kolanowy jest najbardziej złożonym stawem w szkielecie psa. Chociaż jego ruch następuje zaledwie w jednej płaszczyźnie, to właśnie na nim spoczywa największa część ciężaru właściwego zwierzęcia. Zachowując odpowiednie proporcje, staw kolanowy u psa jest bardzo zbliżony budową do stawu kolanowego człowieka. Składa się z tych samych elementów, takich jak:

  • kość piszczelowa,
  • kość udowa,
  • rzepka,
  • więzadła,
  • ścięgna.

Podobnie jak u człowieka, staw ten często ulega uszkodzeniom, które u psów leczy się metodą TPLO.

20240307 130518 ARGO 2458 3487 7093 min                                                                20240307 130653 ARGO 2458 3488 7094 min

Jak przebiega zabieg TPLO u psa?

Podczas zabiegu TPLO chirurg wykonuje łukowate cięciea w górnej części kości piszczelowej i przemieszcza ją, zmieniając kąt stawu kolanowego po ówczesnym usunięciu fragmentów zerwanego więzadła krzyżowego (lub całego więzadła, jeśli zostało całkowicie zerwane). Następnie odcięty fragment kości zostaje zamocowany za pomocą metalowej płytki i wkrętów, których liczba jest zależna od wielkości operowanego psa. W naszej Przychodni używamy implantów renomowanej firmy Arthrex. Rotacja stawu kolanowego powoduje, że więzadło krzyżowe przednie nie jest już potrzebne zwierzęciu, ponieważ jego funkcję przejmuje więzadło krzyżowe doogonowe oraz więzadła rzepki. Dokładny przebieg operacji TPLO u psa może się delikatnie różnić w zależności od preferencji weterynarza, specyfiki operowanego psa oraz indywidualnych przypadków.

 

 

zabiego tplo u psa

czaki tplo zabieg

TPLO zabieg

Kiedy należy przeprowadzić zabieg TPLO?

Operacja TPLO u psa będzie konieczna w przypadku uszkodzenia przez psa więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym, które charakteryzuje się następującymi objawami:

  • zwierzę kuleje,
  • usztywnienie kończyn,
  • strach przed dotykiem, pies unika głaskania w miejscu, w którym odczuwa ból,
  • opuchlizna,
  • ostrożne poruszanie,
  • zmniejszona dynamika i aktywność psa.

Do zerwania więzadła krzyżowego u psów dochodzi nie tylko poprzez jedną sytuację, w której całe więzadło zostaje uszkodzone, ale często jest to rezultat wieloletnich problemów związanych z funkcjonowaniem stawu kolanowego psa. Tyczy się to zwłaszcza starszych psów, u których z wiekiem schorzenia ortopedyczne pojawiają się coraz częściej.

 

Kwalifikacja psa do zabiegu TPLO

Decyzję, czy będzie konieczna operacja TPLO u psa (TPLO operation hund) podejmuje specjalista weterynarz, który wykonuje badanie ortopedyczne oraz badanie RTG. Badanie ma charakter dwóch testów. Pierwszy, zwany szufladowym (Lachman test), polega na serii prób ruchowych kończyny psa. Drugi, nazywany testem kompresji piszczeli (Cranial tibial thrust), także pozwala na postawienie diagnozy. Następnie za pomocą badania RTG, chirurg może określić wartość kąta, pod którym należy obrócić odcięty podczas zabiegu fragment kości piszczelowej.

 

TPLO u psa Majlo 59 kg

TPLO u psa Majlo 59 kg

TPLO u psa Majlo 59 kg boczne