Każdy z nas chce dla swojego psiaka jak najlepiej, dlatego staramy się im zapewnić jak najlepsze warunki do życia i zabawy. Jednak nawet najbardziej zadbane pieski mogą być narażone na różne choroby i niedogodności, które wywołują stany zapalne u naszych pupili. Jednym z najczęstszych jest stan zapalny podeszwy łapy, który nazywa się pododermatitis u psa i może dotknąć każdego osobnika, niezależnie od rasy, płci i wieku.
Pododermatitis u psa – co to jest?
Stan zapalny skóry na poduszce między palcami lub na całej poduszce łapy u psa, jest nazywany pododermatitis. Nazwa pochodzi od greckich słów podo (łapa) i dermatitis (zapalenie skóry). Choroba spowodowana może być wieloma czynnikami, takimi jak alergie, infekcje bakteryjne lub grzybicze, urazy mechaniczne oraz reakcje na niektóre substancje chemiczne. Właściwe rozpoznanie choroby na jej wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wyeliminowanie czynnika chorobowego, zanim pododermatitis doprowadzi do przewlekłych zmian skórnych, których leczenie będzie wymagało zastosowania bardziej skomplikowanych sposobów leczenia.
Jeśli pies zaczyna intensywnie lizać lub gryźć swoje łapy, można spodziewać się, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Stany zapalne łap powodują również, że zwierzę wykazuje mniejszą aktywność, tzn. nie jest tak chętne do zabawy jak zazwyczaj i nie obciąża bolącej kończyny. Jeśli zauważymy u pupila zmiany skórne na łapach, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Mowa tutaj o objawach takich jak:
- zaczerwienienie i obrzęk: spuchnięta i zaczerwieniona skóra między palcami lub na poduszce łapy;
- świąd: pies liże, drapie i obgryza obszary dotknięte chorobą;
- ból i dyskomfort: pies boi się dotyku miejsc chorobowych oraz porusza się asekurując obolałą kończynę;
- wyczuwalnie podniesiona temperatura w miejscach zapalenia skóry: łapy psa wydają się być gorące;
- pęknięcia przy poduszeczkach oraz między palcami: otwarte rany na skórze między palcami lub poduszce łapy;
- widoczny stres u zwierzęcia: pies boi się wszystkich czynników, które mogłyby narazić go na ból;
- nieprzyjemny zapach: pojawia się zwłaszcza w przypadku zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego;
- ropne wydzieliny: z obszarów chorobowych wydziela się gęsta ropna wydzielina.
Przyczyny powstania pododermatitis u psa
Zapalenie skóry podeszwy u psa spowodowane jest różnymi chorobami i zaburzeniami autoimmunologicznymi, które osłabiają układ odpornościowy psa. Przyczynami bezpośrednio wpływającymi na pojawienie się pododermatitis u psa są urazy mechaniczne i ciała obce, które utknęły w łapie zwierzęcia, pasożyty, bakterie oraz różne alergeny. Jeśli przyczyna zostanie ustalona przez lekarza weterynarii lub właściciela, trzeba ją natychmiast wyeliminować, żeby zapobiec dalszemu rozwojowi pododermatitis u psa. Leczenie wówczas będzie skuteczniejsze.
Częstą przyczyną pododermatitis u psa są drobne skaleczenia lub drzazgi, które zostały przeoczone przez właściciela. Takie urazy mogą pojawić się w każdej chwili, np. podczas zabawy lub spaceru w parku. Czasami na pierwszy rzut oka widać, że psa boli łapa, jednak w niektórych przypadkach nie będzie tego widać wcale. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie stanu łap swoich pupili. Nie zajmuje to dużo czasu, a może zaoszczędzić zwierzakom sporo cierpienia, a nam czasu związanego z wizytami u lekarza weterynarii. Pododermatitis wykryte na wczesnym etapie pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia i zwiększa szanse na szybki powrót pieska do zdrowia.
Pododermatitis u psa leczenie
Pododermatitis wywołane jest różnymi czynnikami, których charakterystyka będzie miała decydujący wpływ w wyborze sposobu leczenia choroby. Sposób wybierze lekarz weterynarii po postawieniu diagnozy i określeniu, co jest przyczyną zmian skórnych. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia pododermatitis u psa są:
- antybiotykoterapia,
- stosowanie leków przeciwhistaminowych,
- operacyjne usunięcie miejsc chorobowych,
- laserowe usunięcie torbieli.
Trzeba też bezwzględnie powstrzymać psa przed wylizywaniem ran, ponieważ w ten sposób wprowadza on do nich zarazki i uniemożliwia ich gojenie. W tym celu korzysta się z kołnierza, bandaży na łapy, a nawet specjalnego obuwia dla psów.
Zapalenie skóry podeszwy u psa po wyleczeniu może nawracać, co bywa niezwykle frustrujące dla właścicieli. Najczęstszą przyczyną nawrotu choroby jest zbyt wczesne przerwanie leczenia. Gdy objawy ustąpią, właściciel przestaje stosować zalecone przez lekarza weterynarii środki lecznicze. W przypadku takich chorób jak pododermatitis ważne jest, żeby kontynuować leczenie nawet po ustąpieniu widocznych objawów chorobowych. W innym przypadku pies może zostać narażony na chroniczne nawroty choroby. Przestrzeganie zaleceń specjalisty w dłuższej perspektywie będzie kluczem do utrzymania łap psa w dobrej i zdrowej kondycji.