Osteosynteza u psa

Osteosynteza u psa, czyli skuteczna stabilizacja złamanych kości

Osteosynteza u psa

Podobnie jak u człowieka, złamania kości mogą również wystąpić u psów. Wówczas nie powinno się liczyć na to, że kość naszemu pupilowi “jakoś się zrośnie” i wszystko wróci do normy. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, dzięki której będzie mogło wrócić do pełnej sprawności. Często w tym celu pies poddawany jest zabiegowi osteosyntezy, będącej operacyjnym sposobem stabilizacji złamanej kości.

Czym jest osteosynteza u psa?

Najprościej powiedzieć, że osteosynteza to zabieg mający na celu zespolenie złamanych kości u zwierzęcia. Metoda, której podczas leczenia użyje chirurg-ortopeda, będzie zależna od miejsca, w którym nastąpiło złamanie, wieku psa, jego ciężaru oraz trybu życia, który preferuje (pies kanapowy lub aktywny). Ma to związek z faktem, że każdy przypadek jest inny i może wymagać innego przygotowania do zabiegu.

Rodzaje osteosyntezy u psa

Ze względu na ingerencję wewnętrzną w organizm psa lub jej brak wyróżnia się następujące rodzaje osteosyntezy u psa:

  • osteosynteza wewnętrzna: umieszczenie stabilizującego złamanie implantatu wewnątrz kości. W tym celu wykorzystywane są gwoździe śródszpikowe, płyty blokowane oraz śruby.
  • osteosynteza zewnętrzna: obejmuje stabilizację złamanej kończyny od zewnątrz. Stabilizatory używane przy osteosyntezie zewnętrznej mogą również przechodzić bezpośrednio do kości przez skórę zwierzęcia.

Jak zadbać o psa po zabiegu osteosyntezy?

Żeby nasz pupil wrócił do formy, bardzo ważna będzie prawidłowa rehabilitacja. Aby przywrócić pełną ruchomość kończyny i uniknąć pojawienia się przykurczów lub zrostów, należy skorzystać z usług zoofizjoterapeuty, który dostosuje odpowiedni program rehabilitacji do indywidualnego przypadku. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja po osteosyntezie u psa, może spowodować, że wróci on do pełnej sprawności, prezentowanej jeszcze przed złamaniem.