Przychodnia Weterynaryjna Chiron\ Usługi\ Laserowa korekcja syndromu BOAS

Laserowa korekcja syndromu BOAS

Większość właścicieli buldożków, mopsów oraz innych ras psów (również kotów) ze spłaszczonym pyszczkiem jest przyzwyczajona do tego, że ich zwierzę chrapie. Część właścicieli niepokoją niektóre objawy i zadają sobie pytania, które skłaniają ich do wizyty w przychodni weterynaryjnej.

Dlaczego mój pies chrapie?

Dlaczego mój pies nie ma kondycji pomimo młodego wieku?

Dlaczego mój pies szybko się męczy?

Dlaczego mój pies robi się siny po spacerze lub po szczekaniu?

Dlaczego mój pies mdleje?

Dlaczego mój pies się dusi?

Dlaczego mój pies chwilę po zjedzeniu ulewa lub wymiotuje?

Dlaczego mój pies ma takie czerwone oczy?

Dlaczego mój pies nie chce chodzić na spacery?

Powodem tych objawów  może być szereg patologii dotyczących budowy górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do pojawienia się Syndromu Oddechowego Ras Brachycefalicznych – BOAS.

boas przed zabiegiem

Nos pieska PRZED zabiegiem laserowej korekcji syndromu BOAS

boas po zabiegu

Nos pieska PO zabiegu laserowej korekcji syndromu BOAS

Czym jest

BOAS?

BOAS jest jednostką chorobową dotykająca psy i koty o skróconym pyszczku. Dotyczy ras takich jak  buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy, boston teriery, shih-tzu, pekińczyki, chiny japońskie, gryfoniki, cavalier king charles spaniele oraz inne. Do uwarunkowań anatomicznych predysponujących do wystąpienia syndromu BOAS zaliczamy między innymi:

Pies po zabiegu laserowej korekcji BOAS

Pies po zabiegu laserowej korekcji BOAS

  • Skrócenie trzewioczaszki (stąd określenie czaszka brachycefaliczna).
  • Przerost nozdrzy przednich oraz zwężenie otworów nosowych (znacznie wpływają na utrudnienie wdychania i wydychania powietrza).
  • Deformacje małżowin nosowych (również wpływają na pobór i wydychanie powietrza).
  • Wydłużenie i pogrubienie podniebienia miękkiego (gruba, długa i luźna tkanka wprawiana jest w ruch drgający podczas oddychania, co skutkuje chrapaniem; wpływa również na pobór pokarmu i możliwość krztuszenia się, wymiotów, ulewania).
  • Makroglosję – czyli powiększenie języka (utrudnia oddychanie oraz pasaż pokarmu).
  • Zapaść lub niedorozwój krtani i tchawicy (często jest stanem wtórnym do przewlekłych problemów w oddychaniu, często stanowi bezpośrednie zagrożenie życia).

Zespół brachycefaliczny (BOAS) jest chorobą wrodzoną i progresywną, której objawy kliniczne zaostrzają się z wiekiem, a często stają się niebezpieczne dla zwierzęcia jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. Wyżej wymienione wady anatomiczne powodują wzrost oporów powietrza w trakcie oddychania, co powoduje powstawanie kolejnych zmian – wynicowanie kieszonek krtaniowych, przerost i obrzęk śluzówki oraz powstawanie stanów zapalnych dróg oddechowych.

Jak czuje się zwierzę z syndromem

BOAS?

Taki sposób oddychania jest bardzo kłopotliwy i prowadzi do „ciągłej walki o tlen”. Aby poczuć jak oddycha pies z wydłużonym podniebieniem miękkim i zwężonymi skrzydełkami wystarczy że zatkamy sobie nos palcami i spróbujemy wziąć oddech. Takie zwierzęta odczuwają duże zmęczenie i dyskomfort. Najmniejszy bodziec emocjonalny może wywołać pogłębienie duszności.

Jakie objawy powinny

zaniepokoić właściciela?

  • Chrapanie, bulgotanie, głośne oddychanie, świsty i rzężenia, oddychanie przez otwarty pysk – charakterystyczny “uśmiech”.
  • Niechęć do spacerów i zabawy – szybka nietolerancja wysiłkowa.
  • Kaszel, wymioty po dłuższym wysiłku lub silnym bodźcu emocjonalnym (radość na widok ulubionej osoby, strach, agresja).
  • Krztuszenie się podczas picia i jedzenia.
  • Duszność, sinica, omdlenia.

Wszystkie wymienione objawy prowadzą do przewlekłego niedotlenienia, nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego, podniecenia i wysokiej temperatury.

 

Czy można leczyć syndrom BOAS?

A jeśli tak, to w jaki sposób?

Syndrom BOAS leczy się zabiegowo przez plastykę nieprawidłowych struktur anatomicznych.

Każdy pacjent przechodzi kwalifikację do operacji poprzez wykonanie badań krwi, RTG i echo serca.

Zabieg odbywa się w pełnej narkozie wziewnej. Państwa pupil pozostaje w przychodni pod naszym nadzorem zazwyczaj około 5-6 godzin do czasu pełnego wybudzenia.

W naszej przychodni wykonujemy laserową korekcję syndromu BOAS.

 

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu nowoczesnego lasera CO2 Aesculight VetScalpel. Laser w trakcie swojego działania natychmiastowo zamyka mniejsze naczynia krwionośne oraz limfatyczne tym samym redukując krwawienie i obrzęk do zera co pozwala na lepsze uwidocznienie pola operacyjnego lekarzowi i zmniejsza obrzęki pozabiegowe. Wiązka lasera zamyka zakończenia nerwowe dzięki czemu ból pooperacyjny jest znacznie mniejszy niż po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Gojenie takich ran jest szybsze. Laser CO2 Aesculight VetScalpel pozwala na korekcję skrzydełek nosowych wraz z częściową turbinektomią (usunięcie części małżowin nosowych) bez konieczności zakładania szwów, co znacznie zwiększa komfort zwierzęcia.

Zapraszamy na konsultację.