Laparoskopia i laparotomia u psa – w jakich przypadkach należy wykonać te zabiegi?

Chirurgia małoinwazyjna czyli wykonywanie małych nacięć i wprowadzenie specjalistycznego sprzętu do oglądania i wykonywania zabiegów w jamie brzusznej psa, to zabieg laparoskopii. Zabieg ten jest małoinwazyjny i pozwala pacjentowi na szybki powrót do pełnej sprawności. 

Laparoskopia weterynaryjna – co to jest?

Zabieg zwany laparoskopią, pozwala na kontrolę wszystkich narządów jamy brzusznej psa oraz dokładną ocenę miejsca, które będzie operowane. Polega zazwyczaj na wykonaniu 2-3 cięć o długości 0,5 cm, przez które wprowadza się specjalistyczną kamerę. Tego rodzaju zabiegi są coraz bardziej popularne w weterynarii, ponieważ przebiegają mniej inwazyjnie niż otwarte operacje jamy brzusznej psa. Stosuje się je do takich procedur, jak owariektomie, biopsje narządów wewnętrznych, usuwanie guzów i inne. Laparoskopia wymaga nacięć tylko kilku małych otworów w skórze, dzięki czemu blizny nie są duże, a ból pooperacyjny i powrót psa do pełnej sprawności, trwają znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych operacji.

Kiedy należy wykonać laparoskopię u psa?

Laparoskopia to zabieg, który można wykonać w różnych przypadkach. W zasadzie jest to metoda, którą przeprowadzane są m.in. takie zabiegi jak kastracja suk, czyli usunięcie jajników lub jajników i macicy; kastracja psów wnętrów, czyli takich, którym jądra nie zstąpiły z jamy brzusznej do moszny; gastropeksja, czyli przyszycie żołądka do ściany brzucha oraz diagnostyka, umożliwiająca pobranie biopsji z narządów wewnętrznych psa, co ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza weterynarii. 

 

 

laparoskopia u psa

laparoskopia u psa bydgoszcz

laparoskopia u psa cena

Zalety laparoskopii u psa

Właściciele psów, które zostały poddane laparoskopii zwracają uwagę na kilka istotnych zalet jej wykonania, takich jak:

  • małe prawdopodobieństwo powikłań po zabiegu: ryzyko infekcji i zakażeń jest mniejsze niż w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów;
  • mniejszy ból pooperacyjny
  • szybki powrót psa do dobrej kondycji: pies szybko wraca do zdrowia i aktywności fizycznej;
  • mniejsze blizny: przy laparoskopii wykonuje się tylko 2-3 drobne nacięcia umożliwiające zastosowanie specjalistycznego sprzętu.

Jak przygotować psa do zabiegu laparoskopii?

Przed wykonaniem zabiegu laparoskopii u psa, lekarz weterynarii może zlecić badania krwi oraz inne badania fizyczne, które pozwolą na rzetelną ocenę stanu zdrowia zwierzęcia jako kwalifikującego się do laparoskopii. Przed laparoskopią weterynaryjną pies powinien być na czczo, co oznacza, że nie wolno podawać mu jedzenia i picia przez określony przez weterynarza czas przed zabiegiem. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne i nie należy tego lekceważyć, ponieważ może całkowicie wykluczyć możliwość wykonania tego zabiegu lub wpłynąć na rzetelność uzyskanych wyników.

Laparotomia u psa a laparoskopia

Laparotomia to zabieg bardziej inwazyjny niż laparoskopia, ponieważ wymaga otwarcia powłok brzusznych za pomocą wykonania dłuższego cięcia. Laparotomia u psa wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem zazwyczaj przeprowadza się szereg badań kwalifikujących psa do jego wykonania. W jego trakcie lekarz weterynarii usuwa zmiany chorobowe lub pobiera próbki do biopsji i badań histopatologicznych. Laparotomia pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jamy brzusznej, jednak pozostawia po sobie ślad w postaci podłużnej blizny. Jest jednak uważana za zabieg dokładniejszy i rzetelniejszy niż laparoskopia.

Laparotomia u psa – wskazania

Laparotomię wykonuje się w wielu sytuacjach. Najczęściej ma to miejsce w przypadku badań i zabiegów takich jak:

  • usuwanie guzów,
  • perforacja żołądka, dwunastnicy i jelit,
  • zabiegi układu moczowego,
  • badanie diagnostyczne.

Laparotomia u psa ma na celu zdiagnozowanie chorób oraz ich przyczyn, zwłaszcza w przypadkach, w których przeprowadzenie badania rentgenowskiego nie przyniesie oczekiwanych efektów. Zalecana jest zwłaszcza w przypadku podejrzenia u psa nowotworów narządów takich jak: wątroba, śledziona, okrężnica, trzustka, jajniki itd. W każdym przypadku decyzja o wykonaniu zabiegu laparotomii u psa powinna być podjęta przez lekarza weterynarii po ówczesnym wykonaniu koniecznych badań kwalifikujących psa do zabiegu.