Gastroskopia u psa – diagnostyka układu pokarmowego Twojego czworonoga

Gastroskopia u psa

Nieprawidłowa dieta, choroby układu pokarmowego, uszkodzenia mechaniczne – to wszystko może powodować, że u Twojego psa pojawią się zaburzenia pokarmowe w postaci biegunek i wymiotów. Nie należy bagatelizować tych objawów, ponieważ mogą mieć związek z poważniejszymi patologiami układu pokarmowego, które wykryte odpowiednio szybko, będzie można wyleczyć. W zdiagnozowaniu problemu pomocna będzie gastroskopia u psa, którą przeprowadza weterynarz w gabinecie weterynaryjnym.

Co to jest gastroskopia psa?

Gastroskopia u psa, to odpowiednik tego samego badania u człowieka i służy tym samym celom. Jest badaniem diagnostycznym ułatwiającym wykrycie przyczyn chorób układu pokarmowego u psa. Przebiega z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, a konkretnie wideoendoskopu, który za pomocą, umieszczonych na elastycznym urządzeniu, kamerce i świetle, umożliwia podgląd na monitorze w gabinecie obrazu ze środka układu pokarmowego. W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian, podczas badania możliwe jest również pobranie materiału do diagnostyki.

Jak przebiega badanie gastroskopii u psa?

Przed przystąpieniem do badania należy ograniczyć psu możliwość jedzenia i picia. W innym przypadku może to uniemożliwić rzetelne badanie – a co za tym idzie – postawienie prawidłowej diagnozy. Na początku czworonóg zostaje znieczulony, co znacznie wpływa na komfort zarówno pupila, jak i przeprowadzającego badanie weterynarza. Następnie przez pysk psa aż do poszczególnych organów układu pokarmowego wprowadzany zostaje elastyczny wideoendoskop, a obraz z kamery przesyłany jest na monitor. W trakcie gastroskopii psa możliwe jest przeprowadzenie biopsji tkanek z błony śluzowej żołądka, która umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy.

Główne zalety gastroskopii u psa

Najczęściej wśród korzyści wykonywania gastroskopii psa wymienia się:

  • możliwość bezpośredniej obserwacji błony śluzowej żołądka i jelit;
  • umożliwienie postawienia prawidłowej diagnozy;
  • nieinwazyjność;
  • brak powikłań i bólu po zabiegu;
  • bezpieczeństwo;
  • wczesne wykrycie problemów związanych z układem pokarmowym;
  • dostosowanie odpowiedniego leczenia do postawionej diagnozy;
  • możliwość wykonywania biopsji podczas zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia badania gastroskopii u psa

Najczęstszym wskazaniem do wykonania gastroskopii jest obecność ciała obcego w żołądku psa. 

Niekiedy trudno jest zauważyć pierwsze objawy chorób układu pokarmowego u psa, co sprawia, że nawet nie pojawia się w naszej głowie myśl o przebadaniu czworonoga. Warto się nad tym zastanowić, jeśli od dłuższego czasu pies wykazuje niepokojące objawy takie jak. np. biegunki i wymioty. Mogą one wskazywać na występowanie choroby wrzodowej żołądka oraz innych niebezpiecznych zmian w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Gastroskopia u psa Bydgoszcz

Komfort Twojego zwierzaka, oraz przede wszystkim precyzyjna diagnoza i specjalistyczna wiedza poparta doświadczeniem powinny być dla Ciebie głównymi wyznacznikami podczas wyboru gabinetu weterynaryjnego. Zapewniamy to w naszej Przychodni Weterynaryjnej “Chiron”, znajdującej się w Osielsku w pobliżu Bydgoszczy.