Bronchoskopia u psa, czyli precyzyjne badanie układu oddechowego u Twojego pupila
Bronchoskopia u psa
Niekiedy zdarza się, że nasz pies okazuje oznaki problemów z prawidłowym funkcjonowaniem dróg oddechowych, które mogą zostać wywołane różnego typu infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi. W takiej sytuacji warto jak najszybciej wybrać się do lekarza weterynarii, który zbada układ oddechowy naszego pupila oraz pobierze potrzebny do badań materiał. Precyzyjną diagnostykę specjalista wykona z pomocą zaawansowanego badania, zwanego bronchoskopią, które opiszemy w poniższym artykule.
Bronchoskopia u psa – na czym polega badanie?
Bronchoskopia to procedura diagnostyczna, która umożliwia badanie dolnych dróg oddechowych, takich jak oskrzela i płuca. Wykonuje się ją za pomocą wideoendoskopu, na końcu którego umieszczona jest kamera oraz światło. Endoskop wprowadzany jest przez pysk lub nozdrza psa, dalej przez drogi oddechowe, aż do oskrzeli. W ten sposób lekarz weterynarii może zidentyfikować na monitorze wszelkie zmiany chorobowe (guzy, infekcje, ciała obce, stany zapalne) obecne w układzie oddechowym psa. Niekiedy przed wykonaniem bronchoskopii, konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG klatki piersiowej psa lub badanie krwi.
Zalety, które niesie za sobą bronchoskopia u psa
Bronchoskopia umożliwia przede wszystkim postawienie precyzyjnej diagnozy przez lekarza weterynarii, ponieważ pozwala na dokładną obserwację dróg oddechowych psa – a co za tym idzie – wykrycie schorzeń i zmian chorobowych. Samo badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na komfort psa. Ponadto w trakcie jego trwania można przeprowadzić inne terapeutyczne procedury, co będzie miało korzystny wpływ na skuteczność leczenia. Bronchoskopia jest bardzo skutecznym badaniem, a czasami nawet jedyną procedurą diagnostyczną pozwalającą na wykrycie chorób lub patologii układu oddechowego psa.
W jakich przypadkach potrzebna będzie bronchoskopia u psa?
Często właściciele psów zastanawiają się, czy powinni martwić się niektórymi objawami, które wykazuje zwierzę. Niekiedy trudno dostrzec, że nasz pupil mierzy się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi układu oddechowego. Dlatego warto obserwować zachowanie psa i rozważyć przeprowadzenie bronchoskopii w następujących przypadkach:
- U psa pojawił się kaszel trwający dłużej niż 2-3 tygodnie;
- Pies ma problemy z dusznościami;
- Zwierzę męczą napady niewydolności oddechowej;
- Zapalenia płuc lub oskrzeli u psa;
- Podejrzenie, że w drogach oddechowych psa może znajdować się ciało obce.