Przychodnia Weterynaryjna Chiron\ Dla właścicieli\ Postępowanie przed- i pozabiegowe

Postępowanie przed- i pozabiegowe

Znieczulenie ogólne oraz zabieg mogą być sytuacją stresującą dla właściciela i dla zwierzęcia. Warto więc zadbać o kilka szczegółów, które wpłyną na bezpieczeństwo zabiegu.

Przed znieczuleniem ogólnym zalecamy wykonanie badań krwi w celu wykluczenia problemów zdrowotnych uniemożliwiających poddanie zwierzęcia zabiegowi.

Zalecamy wykonanie badań krwi najpóźniej 2 dni przed zabiegiem i maksymalnie 2 tygodnie wcześniej. Dzięki temu w razie nieprawidłowych wyników badań, możemy wdrożyć odpowiednią terapię nim przystąpimy do zabiegu.

Badania krwi w dniu zabiegu w przychodni wykonywane są głównie u zwierząt młodych bez podejrzeń o chorobę.

Czasem konieczne jest wykonanie badań dodatkowych: badanie echo serca, RTG, USG lub inne badania obrazowe.

Przed pobraniem krwi i przed zabiegiem należy zastosować głodówkę około 8 godziną lub dłuższą jeśli zabiegowi będzie poddany przewód pokarmowy. Wodę należy odstawić na 2 godziny przed zabiegiem. Ostateczną długość głodówki wyznacza lekarz prowadzący.

Warto wyposażyć pupila w kocyk, który pachnie domem- dzięki temu podczas wybudzania zwierzę będzie czuło się lepiej.

 

Odbiór pacjenta odbywa się po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, czasem pacjent pozostaje pod naszą opieką do wieczora.

Opieka

pozabiegowa

Opieka pozabiegowa Jest bardzo ważnym elementem leczenia. Zwierzęta po zabiegu zostają w przychodni do czasu odzyskania pełnej świadomości, ich funkcje życiowe i temperatura ciała są stale monitorowane. Po powrocie do domu opiekę nad pacjentem przejmuje właściciel.

  • W domu należy zapewnić ciepłe, ciche i spokojne miejsce, najlepiej na podłodze aby zapobiec przypadkowemu upadkowi nie w pełni sprawnemu zwierzęciu.
  • Zarówno wychłodzenie jaki przegrzanie mogą być groźne dla zdrowia i życia zwierzęcia.
  • Lekarz prowadzący decyduje kiedy zwierzę może zostać napojone i nakarmione.
  • Nie wolno podawać żadnych leków  na własną rękę, szczególnie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z domowej apteczki- część tych leków jest toksyczna dla zwierząt.
  • Leki i zalecenia wydawane są do domu podczas obioru pacjenta.
  • Zabezpieczenie przed podrażnieniem ran w postaci ubranka pooperacyjnego lub kołnierza należy stosować stale, szczególnie gdy zwierzę zostaje bez opieki, nawet jeśli właściciel nie widzi zainteresowania raną ze strony zwierzęcia. Po kilku dniach od zabiegu gojąca się rana zaczyna swędzieć, a nie zawsze możemy dostrzec czy zwierzę wylizuje lub drapie ranę, dlatego tak ważne jest stosowanie zabezpieczenia rany pozabiegowej.
  • Po większości zabiegów operacyjnych (szczególnie operacji na jamie brzusznej) zaleca się ograniczenie nadmiernej aktywności ruchowej na kilka dni. Zapobiegnie to rozejściu rany, pęknięciu szwów, wynaczynieniom.
  • Po każdym znieczuleniu należy obserwować oddawanie moczu i kału. Brak oddania moczu w przeciągu 24 godzin oraz brak stolca przez 3 dni powinny  być skonsultowane z lekarzem.
  • W razie niepokojących objawów prosimy o kontakt telefoniczny. Chcemy aby każdy pacjent czuł się w pełni zaopiekowany.