Choroby uszu u psa – jakie są najczęstsze?
Chore uszy u psa to jeden z najczęstszych powodów wizyt u weterynarza. Ta dolegliwość może być związana z rożnymi alergiami i infekcjami. Jeśli pies drapie uszy i trzepie głową to oznaka, że dzieje się coś niedobrego i należy to sprawdzić, ponieważ nieleczone choroby uszu u psa, mogą doprowadzić nawet do utraty słuchu przez Twojego pupila. Jakie są przyczyny, objawy oraz jak przebiega leczenie chorób uszu u psa, opiszemy w poniższym artykule.
Przyczyny choroby uszu u psa
Najczęstszymi przyczynami pojawiania się chorób uszu u psów są:
- infekcje bakteryjne: wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wewnątrz małżowiny usznej;
- infekcje drożdżakowe: podobnie jak w przypadku infekcji bakteryjnych, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów;
- ciała obce: podczas spaceru lub zabawy w wysokiej trawie, do uszu naszych pupili mogą dostać się różne ciała obce, jak np. źdźbła trawy, gałązki, robaki itp.;
- zapchany kanał słuchowy: nadmiar włosów w uchu może tworzyć korek, który uniemożliwia prawidłową wentylację ucha;
- obecność pasożytów: pasożyty zlokalizowane w kanale słuchowym mogą świadczyć o większym problemie, dotyczącym innych części ciała pupila;
- roztocza: powodują świąd i infekcje ucha u psa,
- wilgoć: wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wywołujących zapalenie uszu;
- uwarunkowania genetyczne: niektóre rasy psów mają długie zwisające uszy, które są bardziej podatne na infekcje, ponieważ ich prawidłowa wentylacja jest utrudniona.
Objawy choroby uszu u psa
Najczęściej występującymi oznakami, świadczącymi o tym, że z uszami naszego pupila dzieje się coś złego, są zmiany w jego zachowaniu. Trzepanie uszami u psa, drapanie, ocieranie uszami o różne przedmioty, a nawet regularne przechylanie głowy w jedną stronę – to najczęstsze z nich. W uszach może pojawić się obfita wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, a same małżowiny uszne często są zaczerwienione. Pies boi się również dotyku w okolicach uszu i niechętnie kładzie się głową na kolanach właściciela. Chore ucho u psa zdiagnozowane na wczesnym etapie, pozwala na łatwe i szybkie leczenie, zanim pojawią się poważniejsze problemy związane ze zdrowiem i słuchem psa.
Jak zapobiegać stanom zapalnym uszu u psa?
Najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia ucha u psa jest wilgoć, dlatego należy zawsze dokładnie osuszyć i wyczyścić uszy po kąpieli. Można również zminimalizować ryzyko pojawienia się zapaleń poprzez regularne sprawdzanie stanu małżowin usznych naszych pupili. Chore uszy u psa mogą być także skutkiem wystawiania przez zwierzę głowy przez okno podczas jazdy samochodem. Niektóre rasy są bardziej narażone na powstawanie zapaleń uszu. Są to rasy posiadające ciężkie i wydłużone uszy. Jeśli kanał słuchowy jest nadmiernie owłosiony, również należy pozbyć się nadmiaru włosów, ponieważ uniemożliwia on jego prawidłową wentylację.
Najczęstsze choroby uszu u psa
Psy najczęściej zmagają się z następującymi rodzajami chorób uszu:
- zapalenie ucha: zapalenie może dotyczyć zewnętrznej części ucha, środkowej części ucha lub wewnętrznej części ucha;
- alergiczne zapalenie ucha: pies może być uczulony na pyłki, białko pochodzenia zwierzęcego, ślinę pcheł, które powodują alergiczne zaczerwienienie uszu objawiające się świądem;
- krwiak ucha u psa: jest efektem powikłań nieleczonego zapalenia ucha. Tworzy się poprzez mocne drapanie ucha lub uderzanie małżowinami o różne przedmioty, co ma przynieść psu ulgę. Na powstawanie krwiaków są narażone zwłaszcza rasy psów o długich zwisających uszach;
- ciało obce w kanale słuchowym: zdarza się, że jakiś przedmiot lub część rośliny utknie w przewodzie słuchowym naszego pupila. Zalegający element należy jak najszybciej usunąć, żeby nie sprzyjał namnażaniu się bakterii i powstawaniu infekcji.
Leczenie choroby uszu u psa
W zależności od czynnika wywołującego chorobę, lekarz weterynarii wybierze właściwy sposób leczenia chorego ucha lub uszu u psa. W pierwszej kolejności zwierzę dostaje leki uśmierzające ból i przynoszące ulgę. W przypadku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, weterynarz zaleca stosowanie antybiotyków, które najczęściej mają formę kropli do uszu. W przypadku pasożytów, stosuje się inne środki przeciwpasożytnicze. Bardzo ważne jest, żeby nie przerywać leczenia nawet po ustąpieniu objawów, ponieważ niedokończona kuracja może spowodować szybki nawrót zapalenia ucha u psa oraz wytworzenie odporności na leki.
Chore ucho u psa – powikłania
Nieleczone zapalenie ucha u psa może wiązać się z występowaniem powikłań, dlatego nie należy lekceważyć tego tematu. Powikłania mają postać bardzo silnego bólu odczuwanego przez zwierzę, konieczności stosowania skomplikowanego leczenia lub nawet przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, uszkodzenia pobliskich nerwów, a w najgorszym przypadku nawet utraty słuchu. Im wcześniej zacznie się leczenie chorych uszu u psa, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie jego działanie. Warto przeprowadzać regularną kontrolę stanu małżowin usznych u psa jeśli chcemy zaoszczędzić zwierzakowi sporo cierpienia.