Ogólnopolska Akcja Sterylizacji
Od wielu lat w marcu odbywa się Ogólnopolska Akcja Sterylizacji, której celem jest kontrolowanie populacji zwierząt domowych głównie psów i kotów. Warunki i ceny zabiegów ustala organizator Akcji.
Przychodnia Weterynaryjna CHIRON nie jest oficjalnym uczestnikiem tej akcji, ale również chcemy zaproponować naszym klientom zabiegi w korzystnych cenach, które będą ważne przez cały marzec.
Dla czego warto sterylizować i kastrować zwierzęta?
Posiadanie zwierzęcia niesie ze sobą wiele radości szczególnie gdy staje się ono niemal członkiem naszej rodziny. Decydując się na kupno lub adopcję zwierzęcia nakładamy na siebie dużą odpowiedzialność i obowiązek zadbania o jego zdrowie. Właściciele zwierząt mają wiele obaw przed podjęciem decyzji o sterylizacji lub kastracji. Dla czego nie należy się bać tych zabiegów?
Czym jest kastracja i sterylizacja?
Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych. U samców usuwane są jądra i najądrza. U samic zabieg kastracji zamiennie nazywany jest sterylizacją i polega na chirurgicznym usunięciu jajników, jajowodów a także macicy. Należy podkreślić, że zewnętrzne narządy płciowe pozostają na swoich miejscach. Skutkiem zabiegu jest całkowite zniesienie możliwości rozrodczych.
Jakie są zalety?
W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o profilaktyce wielu schorzeń i chorób:
– ropomacicza i zespołu rozrostu gruczołowo-torbielowatego błony śluzowej macicy (ciężkie schorzenia w przebiegu których w jamie macicy gromadzi się płynna wydzielina, która może ulegać zakażeniu bakteryjnemu, a wtórnie do tego stanu może rozwinąć się toksemia)
– nowotworów narządów płciowych i gruczołów listwy mlecznej (należy pamiętać, że wiele nowotworów może dawać przerzuty do innych narządów np. płuc)
– przerost prostaty u samców, cysty prostaty (najczęstszym skutkiem są trudności w załatwianiu się ponieważ powiększona prostata uciska na cewkę moczową oraz prostnicę, poważnym skutkiem są także zachyłki prostnicy)
– endokrynologicznych i dermatologicznych
– zapobieganie rozwojowi ciąży urojone a tym samym problemów z towarzyszącą laktacją
Drugą korzyścią płynącą z kastracji jest zniesienie niepożądanych zachowań:
– ucieczki samców
– agresja (należy pamiętać, że agresywne zachowanie może mieć podłoże behawioralne, a kastracja jest leczeniem z wyboru przy jednoczesnej pracy z behawiorystą, wówczas osiągane są najlepsze skutki w poprawie zachowania zwierzęcia)
– znaczenie terenu
– głośna wokalizacja związana z „marcowaniem kotów”
Kolejną korzyścią jest zniesienie frustracji zwierzęcia związanej z niemożnością zaspokojenia potrzeb płciowych.
Głównym celem kastracji jest ograniczenie niechcianego potomstwa u dziko żyjących zwierząt.
Mity związane z zabiegiem:
1) Samica musi choć raz urodzić młode.
Nie jest to prawdą. Co raz więcej badań pokazuje na przewagę sterylizacji nawet przed pierwszą rują czy cieczką. Wczesny zabieg zmniejsza do minimum pojawienie się nowotworów gruczołu mlekowego.
Oczywiście zabieg może przejść zwierzę w pełni dojrzałe i zdrowe. W przypadku kotów jest to wiek od 5 do 12 miesiąca, a u psów w zależności od rasy między 7 a 18 miesiącem życia.
2) Zwierzę będzie miało zaburzenia hormonalne.
Zachowanie zmienia się tylko w stopniu jaki bezpośrednio wiąże się z zachowaniami płciowymi.
Niezwykle rzadkim powikłaniem, którego zaistnienia nikt nie jest w stanie przewidzieć jest nietrzymanie moczu u suk. Powstały problem nie jest wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu lecz reakcją organizmu na niedobór estrogenów (hormonów płciowych). Występujące schorzenie poddaje się leczeniu farmakologicznemu.
3) Przyrost masy ciała
Po zabiegu spada szybkość metabolizmu. Odpowiednie żywienie, niedokarmiania i nieuleganie każdorazowo naszym pupilom, a także odpowiednia dawka ruchu zapobiegają pojawieniu się problemowi otyłości.
4) Zabiegi są niebezpieczne
Każdy zwierzak przed podjęciem decyzji o zabiegu poddawany jest odpowiedniej kwalifikacji przeprowadzanej przez lekarza weterynarii. Pierwszym zaleceniem jest badanie kliniczne pacjenta oraz badanie parametrów morfologicznych i biochemicznych krwi. Jeśli jest ku temu wskazanie, dignostyka zostaje poszerzona o odpowiednie badania. Zabiegi przeprowadzane są z użyciem najnowocześniejszych środków narkotycznych, w intybacji i pod pełną kontrolą parametrów życiowych, co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu i szybszy czas wybudzenia z narkozy.